Results

Date: Friday 10th May 2024

Sport: ISA London South Athletics Championships

Opposition: 16 schools from London South Region

Year Group: S2, S3, S4

Venue: Excel Sports hub, Walton-on-Thames

The event was organised by Weston Green School.

Squads:

S4: James, Callum, Amrit, Luca, Joshua, Chinweoke, Sanaya, Jessie, Tomi, Ella

S3: Adrian, Isaiah, Alex, Billy, Georgia, Olivia, Eden, Serena

S2: Phoenix, Max, Maksim, Luka, Anushree, Amalia, Sienna, Sofia S

Results:

S4: Track events: James 1st 600m, Joshua 80m and 150m 3rd, Jessie 5th 600m, Callum 6th  600m

Relay: James, Amrit, Joshua and Callum 4th in 4x100m

Field events Jessie 1st Long Jump, Amrit 2nd High Jump, Lucas 4th Long Jump, Chinweoke 9th High Jump, James 8th Ball Throw, Tomi 8th Ball Throw, Ella 7th Shot Put, Amrit 9th Shot Put

S3: Track events: Georgia 1st 600m and 150m, Billy 6th 600m        Relay: Georgia, Olivia, Serena and Sienna 3rd in 4x100m

Billy, Isaiah, Adrian and Alex 6th in 4x100m

Field events: Alex 2nd Ball Throw, Serena 3rd Long Jump, Olivia 3rd Ball Throw, Alex 7th Jong Jump,

S2: Track events: Anushree 2nd 60m, Maksim 4th 600m, Amalia 6th 600m

Relay: Anushree, Amalia, Sofia and Sienna 1st in 4x100m

Luka, Maksim, max and Phoenix 3rd in 4x100m

Field events: Sofia 1st Long Jump, Luka 3rd Long Jump, Sofia 4th Ball Throw, Phoenix 7th Ball Throw

 

Player(s) of the match: Sofia, Georgia, Jessie, James, Amalia, Anushree, Sienna and Sofia

Captains: Amrit and Chinweoke

 

Anushree, Amalia, Sofia, Sienna, Georgia, James and Jessie have qualified for the ISA Nationals Championships in Birmingham on Monday 17th June to represent London South Region.

 

 

Date: Monday 19th June 2023

Sport: ISA National Athletics Finals

Year Group: S2, S3, S4

Venue: Alexander Stadium, Birmingham

 

Squads:

S4: Ashley, Rafi

S3: James, Jessie

S2: Georgia

 

Results:

Georgia 1st 600m

Ashley 2nd Long Jump, Jessie 2nd Long Jump

Rafi 8th 600m, James 13th 600m

 

Player(s) of the match: Ashley, Jessie, Georgia

 

 

Date: Thursday 18th May 2023

Sport: ISA London South Athletics Championships

Opposition: 22 schools from South- East Region

Year Group: S2, S3, S4

Venue: Excel Sports hub, Walton-on-Thames

The event was organised by Weston Green School.

Squads:

S4: Max, Danny, Rafi, Ashley, Isaac, Gretchen, Evie, Olivia, Imani

S3: James, Callum, Amrit, Luca, Chinweoke, Sanaya, Jessie, Tomi

S2: Adrian, Milo, Alex, Billy, Georgia, Olivia, Sophie, Serena

Results:

S4: Track events: Rafi 1st 600m, 2nd Ashley 80m, Danny 2nd 150m, Danny 4th 80m, Max 6th 150m

Field events: Ashley 1st Long Jump, Rafi 10th High Jump, Gretchen 8th High Jump, Isaac 5th Shot Put and 11th Ball Throw, Imani 9th Ball Throw and 11th Shot Put, Evie 13th Long Jump.

S3: Track events: James 2nd 600m and 3rd 75m

Field events Jessie 1st Long Jump, Callum 6th Ball Throw, Lucas 7th Long Jump, Chinweoke 9th Ball Throw

S2: Track events: Georgia 2nd 600m

Field events: Serena 2nd Ball Throw, Alex 3rd Ball Throw, Sophie 10th Long Jump, Milo 11th Long Jum

 

Player(s) of the match: Rafi, Ashley, Jessie

Captains: Danny and Imani

 

Ashley, Rafi, Jessie, James, and Georgia have qualified for the ISA Nationals Championships in Birmingham on Monday 19th June to represent London South Region.

 

 

Date: Friday 23rd February 2018
Sport: Duathlon
Opposition: Farringtons, Colfe’s, Breaside, St. Dunstan’s
Year Group: S3 ” S4
Venue: Farringtons
Squad:
S4: Kevin – Zhechko, Jack ” Demi, Nico C ” Luca, James E ” James C
Anjola ” Niamh, Ruby ” Naysa, Gianna ” Jenni, Emma – Tahlia
S3: Max ” Harrison, James B ” Sam C, Brandon ” Mahaan, Hudson ” Efe
Maisie ” Emily, Isabella ” Evie G, Ashiya ” Amber, Chase – Cliona

 

Results:
Y5 Boys: Max ” Harrison in overall finished 1st
Y5 Girls: Maisie ” Emily in overall finished 1st
Y6 Boys: Kevin ” Zhechko in overall finished 1st
Y6 Girls: Anjola ” Niamh in overall finished 1st
From 16 races all together our school won 10 races. Big well done to all children, they all were fantastic!

 

Player(s) of the match: Kevin ” Zhechko, Anjola ” Niamh, Max ” Harrison, Maisie – Emily

 

Date: Sunday 14 January 2018
Sport: Kent Sportshall Athletics Decathlon
Opposition: Primary Schools all over the Kent
Year Group: S3 ” S4
Venue: Stour Centre, Ashford
Squad:
S4: Demi, Zhechko, Luka, Anjola, Niamh, Ruby
S3: Harrison, Max, Emily

 

Results:
Demi 10th, Zhechko 13th, Max 30th, Luca 36th, Harrison 37th
Ruby 12th, Emily 13th, Niamh 29th, Anjola 46th

 

Awards: Gold: Demi
Silver: Zhechko, Ruby, Emily
Bronze: Niamh, Max, Luca, Harrison
Step 9: Anjola

 

Player(s) of the match: Demi

PARENTS