Clubs and Activities

Monday
Spellbinders (S1 – S4) Mr Brady 10.20-10.40 S4B
Elocution Club (S1) Mrs Meehan 10.20-10.40 S3M
Table Tennis Club (S3/S4)  Mr Woodhall 12.30-1.00 Hall
Junior Bible Stories Club (J2/J3) Mrs Harding 12.30-1.15 J1

Elocution Club (J2, J3) Mr Christy 12.30-1.00 J3C
Junior Computer Club Mr Sadikali 12.30-1.00 Computer Rm
Senior French Club Mrs Whitehill 1.00-1.30 Library
Rugby Club (S3/S4) Mr Woodhall/Mr Kennard/RFU Coach 3.35-4.35 Field
Senior Netball Club Mrs Walsham/Mrs Summers 3.40-4.35 Astro
Karate Club (Juniors) Sensei Paul 3.15-4.15 Dining Hall

 

Tuesday
Gold Swimming Squad Mrs Walsham 8.00-8.40 Pool

Be a Reader Mrs Harding 12.30-1.00 Library

Chess Club (J3-S4) Mr Price Lunchtime Science Room

Tiger Tennis (EY) Miss Morris/Mr Kennard 1.00-1.30 Astro/Hall

Terrific Tennis (J1/J2) Miss Morris/Mr Kennard 3.10-3.40 Astro/Hall

Team Games (J2/J3) Mr Mullin/Miss Thatcher 3.35-4.15 Snr Playground
Senior Art (Mindful Colouring) Mrs Clarke 3.35-4.30 S2C
Philosophy Club Mrs Meehan 3.35-4.30 Hall
Cross Country (S1 – S4) Mrs Summers 3.35-4.15 Field
Senior Puzzle Club Mrs Mepham 3.35-4.30 S2M
Girls Football Club (S1 – S4) Miss Morris/Miss Smith/Mr Barley 3.35-4.30 Astro
Karate Club (Seniors) Sensei Paul 3.40-4.40 Dining Hall

 

Wednesday
Netball Squad (S3/S4) Mrs Summers 8.00-8.40 Hall
Elocution Club (S3/S4) Mrs Jones 12.30-12.50 Science Room
Elocution Club (S2) Mrs Jones 1.00-1.20 Science Room
Netball (S1/S2) Mrs Summers 10.20-10.40 Astro
Senior Tap Mrs Saunders 1.00-1.30 Hall
Drama Club (J3) Miss Hall 3.15-4.15 J2H

Animation Club (JJ3) Miss Woollard 3.15-4.15 J2W

Rugby Club (S1/S2) Mr Brady/RFU Coach 3.35-4.30 Astro/Field
Art Club (S3/S4) Mrs Turley/Miss Melia 3.35-4.30 Art Room
Forest School Club (S1-S4) Mrs Saunders 3.35-4.45 Forest

 

Thursday
Swimming School (Open) (J2 – S4) Mrs Walsham/Mr Woodhall 8.00-8.40 Pool
Ballet & Tap (EY/J1) Mrs Saunders 12.30-1.15 Hall
Senior Ballet Mrs Saunders 1.15-1.40 Hall
CYCLEmeTOTS (EY) Mr Mollison 12.30-1.00 Lwr P/Gnd
Netball (S3/S4) Mrs Summers 12.30 – 1.00 Astro
Keyboard Club Mr Reece 12.30-1.00 Music Room
Musical Theatre Workshop (Seniors) Mrs Saunders/Mr Reece 3.35-4.30 Hall
Science Club (S1/S2) Mrs Rutter 3.35-4.30 Science Room
Inkheads (S2-S4) Mrs Pearce 3.35-4.35 Library
Irish Dancing (J2/J3) Mrs Greene 3.15-4.00 Dining Room
Irish Dancing (S1-S4) Mrs Greene 4.00-4.30 Dining Room
Cross Country (S1 – S4) Mrs Summers 3.35-4.15 Field

CYCLEmeTOTS (J1) Mr Mollison 3.15-3.45 Lwr P/Gnd
Football Club (S1-S4) Mr Sadikali/Mr Kennard/Mr Mullin 3.35-4.30 Astro

 

Friday
Bronze & Silver Swimming Squad (S1-S4) Mrs Walsham/Mr Woodhall 8.00-8.40 Pool
Music Club (J3-S4) Mr Bailey 10.20-10.40 Hall
Senior Computer Club Mr Sadikali 12.30-1.20 Computer Rm

Clubs/activities generally run for 10 sessions per term, but are dependent upon term length.

 

Please note clubs do not run on the first or last week of term.

 

Clubs: Spring Term 2018

Animation Club (J3): Using iPads to create animation videos
Art Club (S3/S4): All types of art.
Art & Craft Club (S1/S2) – All types of art – drawing, painting and collage.
Art (Mindful Colouring): A calm and fun colouring club. Make yourself comfortable and let your creativity run wild.
Be a Reader (J1-J3): Choosing books from the library.
Bible Stories: Hear bible stories with songs and craft activities.
Chess Club: Gameplay for improvers.
Computer Clubs (Junior & Senior): Computer Games and other related activities.
Cross Country Club (S1-S4): Working on endurance and stamina.
CYCLEmeTOTS (EY/J1): Learn how to cycle.
Drama Club (J1/J2): Build confidence and help with public speaking.

Elocution Club (S1-S4): Preparation for Victoria College Speech Exams.

Football Clubs (S1-S4): Practise and improve football skills.
Forest School Club (S1-S3): Learn skills to survive in the wild (until half term).
French Club (S1-S4): Introduction to conversational French.
Inkheads (S2-S4): Sharpen your creative writing skills.
Irish Dancing Club (J2-S4): Learn how to Irish Dance (see School Office for more information). Sibling Discount £30.
Karate Club: Karate course for beginners & improvers. Places limited.
Keyboard Club: Club for non-piano players who wish to learn the keyboard.
Music Club (J3-S4): Come and play a variety of instruments.

Musical Theatre Workshop (Seniors): Come along and sing and dance to favourite show songs.
Netball Club (S1-S4): Come and play netball.

Philosophy 4 Children (S1-S4): A club for the curious, if you ask ‘why’ often, this is the club for you. Games and questions every week.
Puzzle Club (S1-S4): Enhancing lateral thinking, memory and hand/eye.

Rugby Club (S1-S4): Football drills, skills and match practice.

Science Club (S1/S2): Science fun…with experiments!
Spellbinders (S1-S4): Improve your hand/eye co-ordination, focus and well-being.
Swimming School (J2-S4): Class for children who need extra help to improve confidence.

Swimming Squads:
Gold Advanced swimmers above level 5 on two strokes.
Silver Swimmers who can competently swim 50m on front and on back.
Bronze For younger children who want to improve their speed,
technique and endurance.
Table Tennis Club (S3/S4): Learning how to play.
Team Games (J2/J3): Improve ball skills with drills and fun games.
Tiger/Terrific Tennis (EY-J2): Tennis based fun and games.

Ballet and Tap Lessons: Various classes held in ballet and tap at lunchtimes. Lessons are available for children from EY to S4.

Please contact Mrs Saunders for further details either directly or via the School Office.

 

Instrumental Lessons:

We offer individual violin, cello, piano, trombone, trumpet, drums, guitar and singing lessons. Lessons take place during the course of the school day for children from J1-S1 and from S2-S4 at lunchtime or before/after school.
Cost: £165 for 10 x 30 minute lessons
£95 for 10 x 15 minute lessons

 

Request forms available from the School Office or from Mr Reece (Music Room).

PARENTS